Kod | ART-SM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Instytut Nauk o Wychowaniu |
Kierunek studiów | Arteterapia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 4 semestry |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja@ignatianum.edu.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | 9:00-14:00 |
Adres WWW | https://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja |
Wymagany dokument |
Informacje o kierunku
- Studia są prowadzone w Instytucie Nauk o Wychowaniu na Wydziale Pedagogicznym
- Program studiów
- Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
- Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
- Czesne: studia bezpłatne
Przydatne informacje
Opis kierunku
Absolwent studiów II stopnia kierunku Arteterapia posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne o charakterze interdyscyplinarnym z obszarów nauk humanistycznych, społecznych. Zdobywa podczas studiów kompetencje wymagane w pracy na stanowisku Arteterapeuty z umiejętnościami niezbędnymi do działalności arteterapeutycznej i posiadającym uprawnienia do wykorzystania w tym procesie alternatywnych metod z zakresu biblioterapii, muzykoterapii, teatroterapii, terapii wizualnej po spełnieniu wymagań do zajmowanego stanowiska. Po ukończeniu studiów Absolwent dysponuje warsztatem teoretyczno - praktycznym niezbędnym do projektowania działań arteterapeutycznych, uczestniczy aktywnie w tworzeniu, wspieraniu oraz realizacji interdyscyplinarnych programów rozwojowych, profilaktycznych i terapeutycznych w obszarach wymagających interwencji psychopedagogicznej.
Podstawa ubiegania się o przyjęcie na kierunek
Prawo do ubiegania się o przyjęcie na kierunek, mają osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie lub studia równorzędne w kraju lub za granicą których efekty kształcenia osadzone są w obszarze nauk humanistycznych lub w obszarze nauk społecznych lub w obszarze sztuki lub z innych obszarów, których efekty są zbieżne (w takim przypadku decyzję o dopuszczeniu do procesu rekrutacji podejmuje Dziekan) i posiadają dokument uprawniający do kontynuacji kształcenia na studiach wyższych, tj:
- dyplom ukończenia ww. studiów (tytuł zawodowy licencjata lub magistra albo równorzędny), albo
- inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w państwie, w którym został wydany, uznany za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą, chyba że został zwolniony na podstawie tych przepisów z postępowania nostryfikacyjnego, albo uznany, na podstawie umowy międzynarodowej, za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia lub za uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.
Od kandydatów aplikujących na kierunek Arteterapia wymagane jest złożenie portfolio. Przykłady prac artystycznych kandydata powinny wskazać na zdolności ekspresji poprzez sztukę oraz potencjał zaangażowania w proces twórczy w wybranym obszarze sztuk.
Portfolio
Portfolio (wyłącznie w wersji elektronicznej) powinno zawierać od 5 do 10 przykładów prac/działań artystycznych: zdjęcia, obrazy, rysunki, filmy video, zapisy: kompozycji muzycznych, wykonań utworów, występów teatralnych, itp. lub osiągnieć na polu aktywności społecznej i kulturalnej z wykorzystaniem potencjału twórczego kandydata. Przykłady prac artystycznych, zapisów oraz kopie świadectw i opinii dotyczących powyższych aktywności powinny wskazywać na umiejętności artystyczne kandydata, jego zdolności ekspresji poprzez sztukę, potencjał zaangażowania w proces twórczy w wybranym obszarze sztuki oraz zaangażowanie społeczne.
Na ocenę portfolio (max. 40 pkt) składają się:
0-10 pkt. – świadectwa oraz inne potwierdzenia ukończenia warsztatów i kursów artystycznych i innych aktywności prezentujących potencjał twórczy kandydata
0-30 pkt. - jakość prac i ich wyraz artystyczny, zaangażowanie w proces twórczy
w tym:
0-20 pkt. - jakość prac, zdolności artystyczne, kreatywność;
0-10 pkt. - ekspresja i zaangażowanie w proces twórczy.
Kandydaci na kierunek Arteterapia rekrutują się w trybie i terminie przewidzianym w procesie rekrutacji dla AIK. Termin składania portfolio zamieszczony jest w terminarzu rekrutacji.
Portfolio należy przesłać na adres mailowy: arte.rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Portfolio powinno zawierać od 5 do 10 przykładów prac/działań artystycznych: zdjęcia, obrazy, rysunki, filmy video, zapisy: kompozycji muzycznych, wykonań utworów, występów teatralnych, itp. lub osiągnieć na polu aktywności społecznej i kulturalnej z wykorzystaniem potencjału twórczego kandydata. Przykłady prac artystycznych, zapisów oraz kopie świadectw i opinii dotyczących powyższych aktywności powinny wskazywać na umiejętności artystyczne kandydata, jego zdolności ekspresji poprzez sztukę, potencjał zaangażowania w proces twórczy w wybranym obszarze sztuki oraz zaangażowanie społeczne.
Oczekiwane składniki Portfolio:
1. Dane osobowe - imię i nazwisko, dane kontaktowe: adres mailowy, telefon, własna strona internetowa - tylko w przypadku, gdy odnosi się bezpośrednio do Państwa praktyki artystycznej. Fotografia to także dobry pomysł, choć nie jest wymagana.
2. Krótki życiorys artystyczny - zwięzłe streszczenie dotychczasowych, dokonań, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego i artystycznego: certyfikatów, projektów, kursów, wystaw, koncertów, spektakli i form scenicznych.
3. Zainteresowania - prosimy o przedstawienie tego, co Państwo robią oraz dlaczego to robią. Jakie przyświecają temu idee, jakim problemom stawiacie Państwo czoła, jakie zagadnienia poruszacie/podejmujecie w swoich pracach/działaniach artystycznych. Warto też napisać nieco o źródłach inspiracji oraz swojej motywacji.
4. Galeria dokonań artystycznych - prezentacja prac, zwana często galerią, zależy od rodzaju tworzonych dzieł. Przedstawią tu Państwo zbiór fotografii, grafiki czy obrazów, a także duże pliki: filmy, formy sceniczne czy koncerty . Warto pamiętać by podzielić prace na kategorie, krótko opisać (np. tytuł, rok powstania).
Jeśli dotychczasowe zainteresowania artystyczne nie przełożyły się jeszcze w Państwa życiorysie na praktyczne dokonania, ale pragną Państwo rozwijać swoje pasje i łączyć zainteresowania z aktywnością społeczną, wsparciem ludzi w kryzysach - zachęcamy do napisania eseju, w którym zaprezentują Państwo swoje motywacje do podjęcia studiów na kierunku Arteterapia w AIK.
Zakres kształcenia (dawniej specjalność)
Rekrutacja na studia w AIK odbywa się na kierunek. Wyboru zakresu dokonuje się w trkacie trwania studiów, w określonych przez Instytut terminach i zasadach.
Zakresy kształcenia:
Arteterapia z twórczą resocjalizacją |
Arteterapia w procesie wspomagania rozwoju |
Wybór zakresu kształcenia
Sylwetka absolwenta
Absolwent ścieżki edukacyjnej: Arteterapia z twórczą resocjalizacją
Możliwa kariera zawodowa:
Absolwent tego zakresu może podjąć pracę jako arteterapeuci w: placówkach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, rewalidacyjnych, socjoterapeutycznych, kulturalno-oświatowych oraz leczniczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, świetlicach socjoterapeutycznych, warsztatach terapii zajęciowej, placówkach oświatowych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego czy rodzinnego, w domach dziennego pobytu oraz ośrodkach readaptacyjnych i resocjalizacyjnych po spełnieniu wymagań do zajmowanego stanowiska.
Absolwent ścieżki edukacyjnej: Arteterapia w procesie wspomagania rozwoju
Możliwa kariera zawodowa:
Absolwenci mogą być zatrudnieni jako arteterapeuci w: placówkach o charakterze oświatowym, opiekuńczym, terapeutycznym, medycznym, kulturalno-oświatowym, a w szczególności w: szkołach, przedszkolach, szkołach i klasach integracyjnych, szpitalach, sanatoriach, hospicjach, zakładach leczniczych, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, domach dziennego pobytu, ośrodkach szkolno – wychowawczych, świetlicach socjoterapeutycznych, ośrodkach rehabilitacyjno – readaptacyjnych, domach kultury, stowarzyszeniach i fundacjach obejmujących różne formy terapii przez sztukę po spełnieniu wymagań do zajmowanego stanowiska.
Zasady kwalifikacji
Kryterium kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia jest tzw. konkurs-ranking uwzględniający:
- ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub na dyplomie ukończenia studiów magisterskich - do 5 punktów;
- średnią ważona ocen z całości studiów obowiązującą w uczelni, której dyplom jest brany pod uwagę w konkursie-rankingu – do 5 punktów.
- portfolio prac artystycznych kandydata, poddane ocenie przez Zespół ds. oceny portfolio - do 40 punktów. Portfolio będzie oceniane za następujące elementy:
- Posiadane przez kandydata świadectwa oraz inne potwierdzenia ukończenia warsztatów i kursów artystycznych i innych aktywności prezentujących potencjał twórczy kandydata – do 10 punktów.
- Jakość prac, zdolności artystyczne, kreatywność – do 20 punktów.
- Ekspresja i zaangażowanie w proces twórczy – do 10 punktów.
Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:
Punkty rankingowe= Ocena na dyplomie + Średnia ważona ocen z całości studiów + Punkty za portfolio
Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.