I stopień i jednolite studia magisterskie 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Administracja i polityka publiczna

Szczegóły
Kod ADM-SL
Jednostka organizacyjna Instytut Nauk o Polityce i Administracji
Kierunek studiów Administracja i polityka publiczna
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 70
Czas trwania 6 semestrów (3 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu https://ignatianum.edu.pl/kontakt-cos
Adres WWW https://ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Tura 2 (20.07.2024 00:00 – 17.09.2024 23:59)
Liczba miejsc w tej turze: 55

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.06.2024 12:00 – 15.07.2024 23:59)

Informacje o kierunku

  • Studia prowadzone są w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji na Wydziale Pedagogicznym
  • Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
  • Program studiów
  • Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
  • Czesne: studia bezpłatne

Przydatne informacje

Opis kierunku

Kierunek administracja i polityka publiczna przygotowuje specjalistów do pracy w różnego rodzaju instytucjach administracji publicznej oraz podmiotach, których działalność wiąże się z realizowaniem polityk publicznych. Program kierunku wyposaża przyszłych absolwentów w wiedzę i umiejętności w zakresie realizacji poszczególnych polityk, przebiegu procesów decyzyjnych i  funkcjonowania aktorów instytucjonalnych oraz ich interakcji z bliższym i dalszym otoczeniem. Nauka o polityce publicznej jako nauka o procesie podejmowania decyzji oraz o decyzjach już podjętych pozwala absolwentom zrozumienie przyczyn podjęcia takich a nie innych decyzji w sferze publicznej w przeszłości oraz jest w stanie wskazać najkorzystniejsze kierunki działań w przyszłości.

Poprzez zapoznanie się z zasadami działań administracyjnych zgodnie z wybraną ścieżką kształcenia, absolwent jest przygotowany do prowadzenia tych działań w najbardziej efektywny sposób.

Kierunek wyposaża absolwentów w  wiedzę na temat funkcjonowania państwa i prawa, niezbędną wiedzę teoretyczną umożliwiającą zrozumienie zachodzących procesów politycznych (zwłaszcza w zakresie polityki publicznej) oraz w narzędzia do prowadzenia samodzielnych analiz. Dzięki zdobytej wiedzy absolwenci kierunku posiadają umiejętności oceny skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie polityki publicznej, potrafią przewidywać jej skutki oraz wskazywać najkorzystniejsze rozwiązania. Posiadają także kompetencje pozwalające im na indywidualną i zespołową pracę, prowadzącą skutecznego działania w instytucjach, w których zostaną zatrudnieni jako absolwenci kierunku.

Zakres kształcenia

Rekrutacja na studia w UIK odbywa się na kierunek. Wyboru zakresu dokonuje się w trakcie trwania studiów, w określonych przez Instytut terminach i zasadach. 

Zakresy kształcenia:

Administracja samorządowa i fundusze europejskie

Administracja publiczna i służby państwowe

Administration and Public Policy in the European Union

Wybór zakresu kształcenia

Wybór zakresu kształcenia na Wydziale Pedagogicznym

Sylwetka absolwenta

Absolwent zakresu kształcenia: Administracja samorządowa i fundusze europejskie

Absolwent kierunku realizujący ścieżkę Administracja samorządowa i fundusze europejskie zna podstawowe zasady funkcjonowania samorządu w Polsce oraz mechanizmy i instrumenty pomocy regionalnej UE.

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę w:

  • instytucjach i urzędach administracji samorządowej,
  • oddziałach i komórkach administracji samorządowej zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich,
  • fundacjach i innych organizacjach pozarządowych.
Absolwent zakresu kształcenia: Administracja publiczna i służby państwowe

Absolwent kierunku realizujący ścieżkę Administracja publiczna i służby państwowe posiada ogólną wiedzę na temat służb państwowych działających w Polsce oraz zasad administrowania nimi.

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę w:

  • instytucjach i urzędach administracji publicznej,
  • służbach państwowych, służbie cywilnej,
  • firmach bezpośrednio zaangażowanych w relacje z instytucjami administracji publicznej.
Absolwent zakresu kształcenia: Administration and Public Policy in the European Union (zajęcia w ramach zakresu prowadzone w języku angielskim)

Absolwent kierunku realizujący ścieżkę Administration and Public Policy in the European Union posiada wiedzę na temat funkcjonowania instytucji i organów administrujących na poziomie Unii Europejskiej. Zna zasady tworzenia i prowadzenia polityki publicznej w Unii Europejskiej w odniesieniu do różnych obszarów, rozumie specyfikę tych obszarów. Posiada umiejętności analizowania, prognozowania kwestii dotyczących tych obszarów i przedstawiania swych rekomendacji i analiz również w języku angielskim.

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę w:

  • instytucjach i urzędach administracji państwowej i samorządowej utrzymujących permanentne kontakty międzynarodowe,
  • organizacjach międzynarodowych,
  • instytucjach i urzędach Unii Europejskiej, instytucjach administracji państwowej krajów członkowskich, szczególnie w obszarach związanych ze współpracą unijną i międzynarodową. 

 


Zasady kwalifikacji

EGZAMIN MATURALNY (TZW. "NOWA MATURA")

W postępowaniu kwalifikacyjnym na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na każdy kierunek studiów, z wyjątkiem kierunku studiów filologia angielska, brane są pod uwagę trzy przedmioty. Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

P2 - wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

P3 – wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z jednego wybranego spośród listy przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

Lista przedmiotów: Matematyka/ Biologia/ Chemia/ Filozofia/ Fizyka/ Geografia/ Historia/ Historia muzyki/ Historia sztuki/ Informatyka/ Język łaciński i kultura antyczna/ Język mniejszości narodowej/ Język regionalny/ Wiedza o społeczeństwie/Fizyka z astronomią/Wiedza o tańcu/ Filozofia/ Język mniejszości etnicznej/ Język regionalny/ Język kaszubski

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

  • 0,1 - poziom podstawowy, np. 70% x 0,1 = 7 Pr
  • 0,15 –poziom rozszerzony, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr
  • 0,2 – matura dwujęzyczna, np. 70% x 0,2 = 14 Pr

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI (TZW. "STARA MATURA")

W przypadku kandydatów (z wyjątkiem kandydatów na kierunku filologia angielska), którzy z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym zdawali egzamin dojrzałości uwzględnia się wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości z następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego i trzeciego przedmiotu. W przypadku braku oceny z trzeciego przedmiotu z części pisemnej egzaminu dojrzałości należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej. W przypadku braku oceny z języka obcego z części pisemnej egzaminu dojrzałości należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej. W przypadku gdy kandydat nie zdawał na egzaminie języka obcego nowożytnego otrzymuje z tego przedmiotu 0 pkt rankingowych, ale jest dopuszczony do postępowania kwalifikacyjneg. Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą,

P2 - wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka obcego, w przypadku braku oceny z języka obcego z części pisemnej należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą,

P3 – wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z trzeciego przedmiotu,  w przypadku braku oceny z trzeciego przedmiotu z części pisemnej należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą.

Ocena (skala od 1 - 6)

Punkty procentowe

Ocena (skala od 2 - 5)

Punkty procentowe

dopuszczająca (2)

30%

-

-

dostateczna (3)

50%

dostateczna (3)

50%

dobra (4)

70%

dobra (4)

75%

bardzo dobra (5)

90%

bardzo dobra (5)

100%

celująca (6)

100%

-

-

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

  • 0,15 - punkty procentowe przeliczone z wyników z każdego przedmiotu zdanego na egzaminie dojrzałości, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr
  • 0,2 – matura dwujęzyczna, np. 70% x 0,2 = 14 Pr

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

MATURA ZAGRANICZNA, MATURA IB, MATURA EB 

W przypadku kandydatów, którzy uzyskali świadectwo maturalne poza granicami Polski (poza kandydatami na filologie angielską) w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na każdy kierunek studiów, brane są pod uwagę trzy przedmioty, tj. język urzędowy kraju, w którym kandydat ukończył szkołę średnią, język obcy nowożytny oraz trzeci przedmiot do wyboru spośród przedmiotów zdawanych na maturze europejskiej, maturze zagranicznej lub egzaminie zagranicznym. W przypadku gdy egzamin maturalny nie obejmował danego przedmiotu, pod uwagę brana jest ocena z klasyfikacji końcowej (ukończenia szkoły średniej) spośród przedmiotów wskazanych w postępowaniu kwalifikacyjnym (dotyczy tylko matury zagranicznej). Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu z języka urzędowego* przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów,

P2 - wynik uzyskany z egzaminu z języka obcego nowożytniego*, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów,

P3 – wynik uzyskany z egzaminu z trzeciego przedmiotu*, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów.

*W przypadku gdy egzamin maturalny nie obejmował danego przedmiotu, pod uwagę brana jest ocena z klasyfikacji końcowej (ukończenia szkoły średniej) spośród przedmiotów wskazanych w postępowaniu kwalifikacyjnym (dotyczy tylko matury zagranicznej)

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

•             0,1 - poziom podstawowy, np. 70% x 0,1 = 7 Pr

•             0,15 –poziom rozszerzony, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr

 Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.