I stopień i jednolite studia magisterskie 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filozofia

Szczegóły
Kod FIL-SL
Jednostka organizacyjna Instytut Filozofii
Kierunek studiów Filozofia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 40
Czas trwania 6 semestrów (3 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu https://ignatianum.edu.pl/kontakt-cos
Adres WWW http://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Informacje o kierunku

  • Studia prowadzone są w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficznym
  • Program studiów
  • Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
  • Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
  • Czesne: studia bezpłatne

Przydatne informacje

Opis kierunku

Absolwentka/absolwent pierwszego stopnia filozofii posiada uporządkowaną i zoperacjonalizowaną wiedzę dotyczącą podstawowych zagadnień historii filozofii, logiki, metodologii, metafizyki, epistemologii, filozofii człowieka, etyki, filozofii społeczno-politycznej, filozofii religii i filozofii przyrody. Posiada również pogłębioną znajomość filozofii chrześcijańskiej, a także filozofii rozwijanej przez polskich myślicieli.

W trakcie studiów absolwentka/absolwent nabywa umiejętności: formułowania, analizy i rozwiązywania problemów, analizy i interpretowania różnego rodzaju tekstów (także w języku angielskim), zdolność aktywnego słuchania, krytycznego osądu odbieranych treści oraz dostosowania argumentacji do rozmówcy. Potrafi racjonalnie wyartykułować podobieństwa i różnice w poglądach, dostrzec mocne i słabe strony stanowiska własnego i innych osób, uszanować pluralizm poglądów i bronić własnych poglądów, nie ulegając dogmatyzmowi. Ponadto posiada takie predyspozycje, jak: roztropność (umiejętność zastosowania wiedzy do analizy i interpretacji konkretnej sytuacji), spójność wewnętrzna (zgodność pomiędzy wartościami deklarowanymi a realizowanymi) dotycząca działań profesjonalnych oraz umiejętność kreowania atrakcyjnej wizji zmian. Absolwentka / absolwent filozofii UIK w życiu stara się kierować zasadami humanizmu, szczególnie w jego wymiarze chrześcijańskim, opierając się na wartościach i pogłębionej znajomości natury człowieka.

Absolwentka/absolwent potrafi myśleć, mówić i pisać w sposób racjonalny i logicznie zdyscyplinowany o fundamentalnych kwestiach. Jest w stanie dopasować swój styl komunikacji do potrzeb i wrażliwości odbiorcy, umiejętnie prowadzić merytoryczne dyskusje, dostrzegać, poza kwestiami merytorycznymi danego zagadnienia czy problemu, jego wymiar aksjologiczny. Absolwenci są świadomi obecności wartości, w szczególności wartości chrześcijańskich w zjawiskach współczesnej kultury. Są w stanie zidentyfikować, zinterpretować i odpowiednio zareagować na naruszenia wartości, potrafią wydać i właściwie uzasadnić określony sąd normatywny dotyczący danej sytuacji. 

Absolwentka/absolwent pierwszego stopnia filozofii UIK posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające jej/mu na inspirowanie i przekonywanie innych do zmiany i podejmowania wyzwań. Są w stanie motywować innych i samą/samego siebie do przekraczania swoich możliwości, ciągłego rozwoju oraz wysokiego zaangażowania w wykonywane działania. Absolwenci potrafią przygotować, planować i organizować pracę intelektualną lub projekt badawczy, organizować zespół i mu przewodzić w rozwiązywaniu postawionych problemów, prezentować wyniki badań w formie ustnej oraz na piśmie. Znają i przestrzegają zasad prawa autorskiego i etyki publikacyjnej. 

Absolwenci pierwszego stopnia filozofii w UIK są dobrze przygotowani do pełnienia wielu ról społecznych oraz do elastycznego kształtowania własnej kariery zawodowej. Mogą ją rozwijać w organizacja komercyjnych, szczególnie wymagających wysokich kompetencji komunikacyjnych i analitycznych, mogą zaangażować się w pracę na rzecz społeczności lokalnej i globalnej w organizacjach NGO, dzięki umiejętności dostrzegania aksjologicznego wymiaru rzeczywistości są zdolni funkcjonować w pluralistycznym i intelektualnie wymagającym otoczeniu. Są także przygotowani do podjęcia studiów na wyższych poziomach, gdzie będzie mógł zdobyć pogłębioną wiedzę na tematy związane z wybranym kierunkiem studiów.

Zakres kształcenia

Rekrutacja na studia w UIK odbywa się na kierunek. Wyboru zakresu dokonuje się w trakcie trwania studiów, w określonych przez Instytut terminach i zasadach. 

Zakresy kształcenia:

Etyka i coaching

Filozofia, chrześcijaństwo i kultura współczesna

Student może wybrać na 2 i 4 semestrze dodatkowo płatny moduł swobodnego wyboru: "Przygotowanie nauczycielskie do prowadzenia zajęć z etyki w szkołach podstawowych i średnich",(jeśli zbierze się minimum 10 chętnych studentów z I i II stopnia).

Wybór zakresu kształcenia

Wybór zakresu kształcenia na Wydziale Filozoficznym

Sylwetka absolwenta

Absolwent zakresu kształcenia: Etyka i coaching oraz Filozofia, chrześcijańśtwo i kultura współczesna

Absolwenci pierwszego stopnia kierunku filozofia są przygotowani do aktywnego poszukiwania pracy i elastycznego dostosowania się do rynku pracy. Mogą podejmować pracę w centrach usługowych dla biznesu; dzięki zdolnościom komunikacyjnym i kompetencji językowej są w stanie współpracować z firmami polskimi i zagranicznymi. Nabyte umiejętności analityczne mogą być wykorzystywane na stanowiskach wymagających analizowania dużej ilości danych. Ponadto są także przygotowani do pracy w ramach NGO oraz w ramach wolnych zawodów. 

Absolwenci potrafią przedstawić atrakcyjną wizję zmian, inspirować, motywować i przekonywać innych i samych siebie do ciągłego rozwoju oraz wysokiego zaangażowania w wykonywane działania. Z tych powodów są dobrze przygotowani do pełnienia wielu ról społecznych oraz do elastycznego kształtowania własnej kariery zawodowej. Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień potrafią realizować zadania na stanowiskach wymagających wysokich kompetencji komunikacyjnych i analitycznych oraz w pluralistycznym otoczeniu (np. dziennikarz, nauczyciel etyki i filozofii, pracownik promocji i PR, doradca, rzecznik, mediator, negocjator, koordynator projektów). Mogą zaangażować się w pracę na rzecz społeczności lokalnej i globalnej w organizacjach i instytucjach (np. prowadzący szkolenia, twórca wizji i strategii, koordynator projektów, pracownik HR, coach). Są także dobrze przygotowani do podjęcia studiów na wyższych poziomach kształcenia.

Możliwa kariera zawodowa:

  • Specjalista ds. obsługi klienta krajowego/zagranicznego;
  • Team leader;
  • Specjalista do spraw rozwoju osobistego;
  • Specjalista do spraw komunikacji i mediacji;
  • Koordynator projektów polskich i zagranicznych;
  • Specjalista do spraw strategii reklamowej;
  • Copywriter.

Zasady kwalifikacji

EGZAMIN MATURALNY (TZW. "NOWA MATURA")

W postępowaniu kwalifikacyjnym na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na każdy kierunek studiów, z wyjątkiem kierunku studiów filologia angielska, brane są pod uwagę trzy przedmioty. Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

P2 - wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

P3 – wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z jednego wybranego spośród listy przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

Lista przedmiotów: Matematyka/ Biologia/ Chemia/ Filozofia/ Fizyka/ Geografia/ Historia/ Historia muzyki/ Historia sztuki/ Informatyka/ Język łaciński i kultura antyczna/ Język mniejszości narodowej/ Język regionalny/ Wiedza o społeczeństwie/Fizyka z astronomią/Wiedza o tańcu/ Filozofia/ Język mniejszości etnicznej/ Język regionalny/ Język kaszubski

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

  • 0,1 - poziom podstawowy, np. 70% x 0,1 = 7 Pr
  • 0,15 –poziom rozszerzony, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr
  • 0,2 – matura dwujęzyczna, np. 70% x 0,2 = 14 Pr

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI (TZW. "STARA MATURA")

W przypadku kandydatów (z wyjątkiem kandydatów na kierunku filologia angielska), którzy z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym zdawali egzamin dojrzałości uwzględnia się wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości z następujących przedmiotów: języka polskiego, języka obcego i trzeciego przedmiotu. W przypadku braku oceny z trzeciego przedmiotu z części pisemnej egzaminu dojrzałości należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej. W przypadku braku oceny z języka obcego z części pisemnej egzaminu dojrzałości należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej. W przypadku gdy kandydat nie zdawał na egzaminie języka obcego nowożytnego otrzymuje z tego przedmiotu 0 pkt rankingowych, ale jest dopuszczony do postępowania kwalifikacyjneg. Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka polskiego przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą,

P2 - wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z języka obcego, w przypadku braku oceny z języka obcego z części pisemnej należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą,

P3 – wynik uzyskany z egzaminu pisemnego z trzeciego przedmiotu,  w przypadku braku oceny z trzeciego przedmiotu z części pisemnej należy wziąć pod uwagę ocenę z części ustnej, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z poniższą tabelą.

Ocena (skala od 1 - 6)

Punkty procentowe

Ocena (skala od 2 - 5)

Punkty procentowe

dopuszczająca (2)

30%

-

-

dostateczna (3)

50%

dostateczna (3)

50%

dobra (4)

70%

dobra (4)

75%

bardzo dobra (5)

90%

bardzo dobra (5)

100%

celująca (6)

100%

-

-

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

  • 0,15 - punkty procentowe przeliczone z wyników z każdego przedmiotu zdanego na egzaminie dojrzałości, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr
  • 0,2 – matura dwujęzyczna, np. 70% x 0,2 = 14 Pr

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

MATURA ZAGRANICZNA, MATURA IB, MATURA EB 

W przypadku kandydatów, którzy uzyskali świadectwo maturalne poza granicami Polski (poza kandydatami na filologie angielską) w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na każdy kierunek studiów, brane są pod uwagę trzy przedmioty, tj. język urzędowy kraju, w którym kandydat ukończył szkołę średnią, język obcy nowożytny oraz trzeci przedmiot do wyboru spośród przedmiotów zdawanych na maturze europejskiej, maturze zagranicznej lub egzaminie zagranicznym. W przypadku gdy egzamin maturalny nie obejmował danego przedmiotu, pod uwagę brana jest ocena z klasyfikacji końcowej (ukończenia szkoły średniej) spośród przedmiotów wskazanych w postępowaniu kwalifikacyjnym (dotyczy tylko matury zagranicznej). Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

Pr= P1xWp+P2xWp+P3xWp

Pr – punkty rankingowe

P1-  wynik uzyskany z egzaminu z języka urzędowego* przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów,

P2 - wynik uzyskany z egzaminu z języka obcego nowożytniego*, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów,

P3 – wynik uzyskany z egzaminu z trzeciego przedmiotu*, przeliczonego na punkty procentowe zgodnie z Zasadami przeliczania matury IB, matury EB oraz  matur zagranicznych wg. krajów.

*W przypadku gdy egzamin maturalny nie obejmował danego przedmiotu, pod uwagę brana jest ocena z klasyfikacji końcowej (ukończenia szkoły średniej) spośród przedmiotów wskazanych w postępowaniu kwalifikacyjnym (dotyczy tylko matury zagranicznej)

Wp – współczynnik przeliczeniowy punktów procentowych na punkty rankingowe:

•             0,1 - poziom podstawowy, np. 70% x 0,1 = 7 Pr

•             0,15 –poziom rozszerzony, np. 70% x 0,15 = 10,5 Pr

 Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.