• zaloguj się
  • utwórz konto

II stopień 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filologia angielska

Szczegóły
Kod FAN-SM
Jednostka organizacyjna Instytut Neofilologii
Kierunek studiów Filologia angielska
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe angielski, polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 40
Czas trwania 4 semestry (2 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu https://ignatianum.edu.pl/kontakt-cos
Adres WWW https://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Informacje o kierunku

  • Studia są prowadzone w Instytucie Neofilologii na Wydziale Pedagogicznym
  • Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
  • Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
  • Czesne: studia bezpłatne
  • Program studiów

Przydatne informacje

Opis kierunku

Absolwent studiów II stopnia o profilu praktycznym na kierunku filologia angielska, prowadzonych na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, posiada znajomość języka angielskiego na poziomie C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz znajomość drugiego języka obcego (j. niemiecki lub j. hiszpański) na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Absolwent posiada szeroko pojętą świadomość językową, niezbędną do wszelkiej aktywności związanej z wykorzystaniem znajomości języka. Absolwent jest świadomy konieczności ciągłego doskonalenia swojego języka, aktualizowania wiedzy na temat krajów angielskiego obszaru językowego, reagowania na potrzeby rynku i podejmowania nowych wyzwań, często związanych z koniecznością rozszerzania swojej wiedzy i umiejętności potrzebnych do wkraczania w nowe rodzaje aktywności społecznej i zawodowej. Zdobyte w trakcie studiów II stopnia umiejętności i kompetencje Absolwent może uzupełnić o dodatkowe kwalifikacje zawodowe a także rozwijać je na studiach III stopnia.

Podstawa ubiegania się o przyjęcie na kierunek

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia – magisterskie na kierunku filologia angielska jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów I stopnia – licencjackich na kierunku filologia angielska lub na kierunku filologia, specjalność: język angielski.

Zakres kształcenia

Rekrutacja na studia w UIK odbywa się na kierunek. Wyboru zakresu dokonuje się w trakcie trwania studiów, w określonych przez Instytut terminach i zasadach. 

Zakresy kształcenia:

Nauczanie języka angielskiego

Komunikacja w biznesie z językiem angielskim i językiem niemieckim

Komunikacja w biznesie z językiem angielskim i językiem hiszpańskim

Przekład tekstów z dziedzin humanistycznych

Wybór zakresu kształcenia

Wybór zakresu kształcenia na Wydziale Pedagogicznym 

Dany zakres kształcenia zostanie uruchomiony pod warunkiem zdeklarowania się odpowiedniej liczby studentów.

Sylwetka absolwenta

Absolwent ścieżki edukacyjnej: Nauczanie języka angielskiego

Absolwent studiów II stopnia na kierunku filologia angielska w zakresie nauczania języka angielskiego posiada przygotowanie pedagogiczne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019, poz. 1450, z późniejszymi zmianami) oraz pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2.10.2023, poz. 2102). Absolwent studiów II stopnia na kierunku Filologia angielska w zakresie Nauczanie języka angielskiego ma możliwość podjęcia pracy w charakterze nauczyciela języka angielskiego we wszystkich typach szkół zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2.10.2023, poz. 2102).

Wybór tego zakresu jest rekomendowany dla studentów, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na kierunku filologia angielska w zakresie nauczania języka angielskiego i posiadają przygotowanie pedagogiczne.

Absolwent ścieżki edukacyjnej: Komunikacja w biznesie z językiem angielskim i językiem niemieckim

Absolwent studiów II stopnia na kierunku filologia angielska w zakresie komunikacji w biznesie z językiem angielskim i językiem niemieckim posługuje się językiem angielskim na poziomie C2 oraz językiem niemieckim na poziomie B2+. Posiada poszerzoną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje składające się na warsztat pracy lingwisty w organizacjach i korporacjach międzynarodowych, w których język angielski jest często głównym narzędziem komunikacji. Absolwent posiada także biegłość posługiwania się językiem niemieckim w sytuacjach biznesowych, tj. nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi kontrahentami, prowadzenie spotkań biznesowych, negocjacji oraz rozmów telefonicznych na tematy biznesowe. Jest także w stanie napisać, przetłumaczyć oraz zredagować teksty użytkowe w obrębie języka polskiego, angielskiego i niemieckiego. Absolwent posiada również wiedzę na temat komunikacji międzykulturowej, psychologii biznesu oraz praktycznych aspektów pracy w sektorze biznesowym.

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę:

  • jako specjalista ds. komunikacji w organizacji międzynarodowej;
  • pracownik ds. promocji;
  • asystent językowy w biurze;
  • w obsłudze spotkań biznesowych oraz konferencji w języku angielskim oraz niemieckim, a także tłumacz pisemny w ramach ww. języków z zakresu zagadnień biznesowych;
  • w środowisku międzynarodowym, w sektorze usług wymagającym bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz dobrej języka niemieckiego;
  • w firmach krajowych i korporacjach międzynarodowych, a także biurach tłumaczeń. 

Wyboru tego zakresu mogą dokonać wyłącznie studenci, którzy posiadają udokumentowaną znajomość języka niemieckiego na poziomie co najmniej B2.

Absolwent ścieżki edukacyjnej: Komunikacja w biznesie z językiem angielskim i językiem hiszpańskim

Absolwent studiów II stopnia na kierunku filologia angielska w zakresie komunikacji w biznesie z językiem angielskim i językiem hiszpańskim posługuje się językiem angielskim na poziomie C2 oraz językiem hiszpańskim na poziomie B2+. Posiada poszerzoną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje składające się na warsztat pracy lingwisty w organizacjach i korporacjach międzynarodowych, w których język angielski jest często głównym narzędziem komunikacji. Absolwent posiada także biegłość posługiwania się językiem hiszpańskim w sytuacjach biznesowych, tj. nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi kontrahentami, prowadzenie spotkań biznesowych, negocjacji oraz rozmów telefonicznych na tematy biznesowe. Jest także w stanie napisać, przetłumaczyć oraz zredagować teksty użytkowe w obrębie języka polskiego, angielskiego i hiszpańskiego. Absolwent posiada również wiedzę na temat komunikacji międzykulturowej, psychologii biznesu oraz praktycznych aspektów pracy w sektorze biznesowym. 

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę:

  • jako specjalista ds. komunikacji w organizacji międzynarodowej,
  • pracownik ds. promocji;
  • asystent językowy w biurze; 
  • w obsłudze spotkań biznesowych oraz konferencji w języku angielskim oraz hiszpańskim, a także tłumacz pisemny w ramach ww. języków z zakresu zagadnień biznesowych;
  • w środowisku międzynarodowym, w sektorze usług wymagającym bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz dobrej języka hiszpańskiego;
  • praca w firmach krajowych i korporacjach międzynarodowych, a także biurach tłumaczeń.

 Wyboru tego zakresu mogą dokonać studenci, którzy posiadają udokumentowaną znajomość języka hiszpańskiego na poziomie co najmniej B2.

Absolwent ścieżki edukacyjnej: Przekład tekstów z dziedzin humanistycznych

Absolwent studiów II stopnia na kierunku filologia angielska w zakresie przekładu tekstów z dziedzin humanistycznych posiada kompetencje w zakresie języka angielskiego, języka polskiego, przekładu i przekładoznawstwa. Absolwent potrafi interpretować i analizować teksty o charakterze literacko-kulturowym, publicystycznym oraz filozoficzno-teologicznym, wykazuje się wrażliwością językową i jest świadomy kluczowej roli języka i literatury w procesie komunikacji społecznej i międzykulturowej. Potrafi dokonywać analizy i krytyki przekładów w oparciu o teorie funkcjonujące w obrębie przekładoznawstwa. Absolwent posiada także praktyczne umiejętności w zakresie tłumaczenia tekstów z dziedzin humanistycznych w parze językowej: j. angielski, j. polski. W toku studiów Student ma sposobność nawiązania współpracy z wydawnictwami i zdobycia doświadczenia przekładowego w ramach praktyk studenckich. Absolwent zna realia pracy tłumacza i orientuje się zarówno w rodzimym, jak i światowym rynku książki. Posiada podstawową wiedzę na temat warsztatu tłumacza i jest gotowy do samodzielnej realizacji projektów przekładowych we współpracy z wydawnictwami, mediami oraz instytucjami nauki i kultury. 

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę w:

  • wydawnictwach literackich, akademickich i humanistycznych;
  • mediach (prasa, Internet);
  • biurach tłumaczeń;
  • indywidualnej działalności gospodarczej (jednoosobowe biuro tłumaczeń).

Wyboru tego zakresu mogą dokonać studenci posiadający biegłą znajomość języka polskiego.


Zasady kwalifikacji

Kryterium kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia jest tzw. konkurs-ranking uwzględniający: 

  • ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub na dyplomie ukończenia studiów magisterskich - do 5 punktów;
  • średnią ważona ocen z całości studiów obowiązującą w uczelni, której dyplom jest brany pod uwagę w konkursie-rankingu – do 5 punktów.

Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

 Punkty rankingowe= Ocena na dyplomie +Średnia ważona ocen z całości studiów*

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

* W uzasadnionych przypadkach, gdy kandydat nie może przedstawić zaświadczenia ze średnią ważoną ocen otrzymuje za średnią 0 pkt rankingowych, ale jest dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego.