• zaloguj się
  • utwórz konto

II stopień 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filozofia

Szczegóły
Kod FIL-SM
Jednostka organizacyjna Instytut Filozofii
Kierunek studiów Filozofia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 30
Czas trwania 4 semestry (2 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu https://ignatianum.edu.pl/kontakt-cos
Adres WWW http://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.06.2024 00:00 – 12.07.2024 23:59)

Informacje o kierunku

  • Studia są prowadzone w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficznym
  • Program studiów
  • Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
  • Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
  • Czesne: studia bezpłatne

Przydatne informacje

Opis kierunku

Absolwentka/absolwent drugiego stopnia filozofii posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą specjalistycznych zagadnień filozoficznych z takich dziedzin, jak: historia filozofii, metafizyka, epistemologia, filozofia człowieka, etyka, filozofia społeczno-polityczna, filozofia religii i filozofii przyrody. Ma także doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych – potrafi samodzielnie przygotować i przeprowadzić analizę danego problemu filozoficznego, zająć w nim stanowisko oraz je uargumentować. Potrafi także przedstawić wyniki dokonanych analiz w mowie i piśmie. Jest także w stanie podjąć się obrony zajmowanego stanowiska filozoficznego w trakcie dyskusji ze specjalistami. Jest również gotowy do zmiany zajmowanego stanowiska w sytuacji, gdy styka się z właściwie skonstruowanymi kontrargumentami. W trakcie studiów absolwentka/absolwent brali udział w badaniach naukowych prowadzonych przez opiekunów naukowych, prowadzeni przez nich potrafili podjąć własne badania, wreszcie potrafili samodzielnie zaproponować i przeprowadzić analizę akademicką problemu filozoficznego. Znają metodologię prowadzenia badań akademickich i stosują ją w praktyce. Potrafi korzystać ze źródeł w języku polskim i obcym, potrafi samodzielnie dokonać tłumaczenia i interpretacji fragmentów tekstów obcojęzycznych. Posiada wysoko rozwiniętą umiejętność krytycznej analizy argumentów, potrafi także prowadzić dyskusję ze specjalistami w sposób wyważony i nieodwołujący się do sofizmatów. Absolwenci są także w stanie dokonać pogłębionej analizy wydarzeń pełnych i politycznych w oparciu o posiadaną wiedzę. Prezentują postawę szacunku dla odmienności z jednoczesnym zrozumieniem zasad stojących u podstaw tożsamości jednostki i społeczeństwa.
Absolwenci II stopnia studiów filozoficznych potrafią przekonująco argumentować na rzecz posiadanych przekonań, potrafią w atrakcyjny sposób zaprezentować wiedzę, potrafią także analizować argumenty i postawy innych. Rozumieją teoretyczne źródła stanowisk pojawiających się w dyskursie publicznym i potrafią krytycznie je zanalizować. Absolwentka/absolwent filozofii UIK w życiu stara się kierować zasadami humanizmu, szczególnie w jego wymiarze chrześcijańskim, opierając się na wartościach i pogłębionej znajomości natury człowieka. Potrafi konstruować ustne i pisemne wypowiedzi, które są przejrzyste, logicznie uporządkowane, przekonujące i atrakcyjne dla odbiorców. Są przygotowani także do oceny wydarzeń społecznych i jej racjonalnego uzasadnienia. Absolwenci drugiego stopnia filozofii w UIK są dobrze przygotowani do pełnienia wielu ról społecznych oraz do elastycznego kształtowania własnej kariery zawodowej. Mogą ją rozwijać w organizacja komercyjnych, szczególnie wymagających wysokich kompetencji komunikacyjnych i analitycznych, mogą zaangażować się w pracę na rzecz społeczności lokalnej i globalnej w organizacjach NGO, dzięki umiejętności dostrzegania aksjologicznego wymiaru rzeczywistości są zdolni funkcjonować w pluralistycznym i intelektualnie wymagającym otoczeniu. Są także przygotowani do podjęcia studiów na wyższych poziomach, gdzie będzie mógł zdobyć pogłębioną wiedzę na tematy związane z wybranym kierunkiem studiów.

Podstawa ubiegania się o przyjęcie na kierunek

Prawo do ubiegania się o przyjęcie na kierunek, mają osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie lub studia równorzędne w kraju lub za granicą i posiadają dokument uprawniający do kontynuacji kształcenia na studiach wyższych, tj: dyplom ukończenia ww. studiów (tytuł zawodowy licencjata lub magistra albo równorzędny), albo inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w państwie, w którym został wydany, uznany za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą, chyba że został zwolniony na podstawie tych przepisów z postępowania nostryfikacyjnego, albo uznany, na podstawie umowy międzynarodowej, za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia lub za uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.

Instytut Filozofii jako jednostka naukowo-dydaktyczna o kościelnym statusie prawnokanonicznym może nadawać kanoniczny (kościelny) stopień licencjata naukowego (równoważny stopniowi zawodowemu magistra)  osobom, które dowolnej uczelni kościelnej ukończyły kierunek filozofia na pierwszym stopniu studiów i zdobyły kanoniczny (kościelny) stopień bakalaureata w dyscyplinie filozofia (równoważny stopniowi licencjata zawodowego).

Sylwetka absolwenta

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwenci drugiego stopnia studiów filozoficznych są przygotowani do pełnienia odpowiedzianych i rozwojowych ról w firmach i organizacjach pozarządowych. Ich wysokie umiejętności komunikacyjne i kompetencje językowe predestynują ich do pracy w projektach międzynarodowych, wymagającej stałego komunikowania się w j. obcym w mowie i piśmie. Ich wysokie umiejętności analityczne mogą być wykorzystane w działach planowania i strategii. Mogą także kontynuować naukę i badania w ramach Szkół Doktorskich.

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę jako:

  • team leader w zespołach międzynarodowych;
  • koordynator projektów międzynarodowych;
  • starszy specjalista obsługi klienta krajowego i międzynarodowego;
  • starszy specjalista do spraw rozwoju osobistego;
  • strateg w dziale reklamy i promocji;
  • starszy specjalista do spraw komunikacji i mediacji;
  • koordynator projektów polskich i międzynarodowych.

Absolwenci są dobrze przygotowani do pracy naukowo-badawczej w obszarze nauk humanistycznych, w szczególności w dyscyplinie filozofia, na wyższym poziomie kształcenia. Studia filozoficzne drugiego stopnia znacząco pogłębiły i rozwinęły ich umiejętności i kompetencje wyniesione z odbytych studiów pierwszego stopnia (także na innych niż filozofia kierunkach). Dzięki temu są oni dysponowani do elastycznego kształtowania swojej kariery zawodowej w organizacjach i instytucjach społecznych, kulturalnych oraz firmach, które poszukują osób o dużych zdolnościach komunikacyjnych i analitycznych. Potrafią także twórczo zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w zaangażowaniu dla dobra innych osób oraz otoczenia kulturalno-społeczno-gospodarczego.

 

Zasady kwalifikacji

Kryterium kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia jest tzw. konkurs-ranking uwzględniający: 

  • ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub na dyplomie ukończenia studiów magisterskich - do 5 punktów;
  • średnią ważona ocen z całości studiów obowiązującą w uczelni, której dyplom jest brany pod uwagę w konkursie-rankingu – do 5 punktów.

Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

 Punkty rankingowe= Ocena na dyplomie +Średnia ważona ocen z całości studiów*

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

* W uzasadnionych przypadkach, gdy kandydat nie może przedstawić zaświadczenia ze średnią ważoną ocen otrzymuje za średnią 0 pkt rankingowych, ale jest dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego.