• zaloguj się
  • utwórz konto

II stopień 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kulturoznawstwo

Szczegóły
Kod KUL-SM
Jednostka organizacyjna Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa
Kierunek studiów Kulturoznawstwo
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 20
Limit miejsc 30
Czas trwania 4 semestry (2 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu https://ignatianum.edu.pl/kontakt-cos
Adres WWW http://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (17.06.2024 00:00 – 12.07.2024 23:59)

Informacje o kierunku

  • Studia są prowadzone w Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa na Wydziale Filozoficznym
  • Program studiów
  • Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku
  • Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł
  • Czesne: studia bezpłatne

Przydatne informacje

Opis kierunku

Kulturoznawstwo w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie (UIK), to studia ukierunkowane humanistycznie. Program studiów obejmuje moduły związane z prowadzonymi badaniami naukowymi w dziedzinie nauk humanistycznych. Celem studiów jest wykształcenie u studentów zespołu wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych, dzięki którym absolwent kulturoznawstwa będzie przygotowany zarówno do prowadzenia badań naukowych w zakresie kulturoznawstwa, jak i do podjęcia pracy w rozmaitych sektorach kultury. Absolwent posiada pogłębioną wiedzę dotyczącą specyfiki metodologii badań humanistycznych ze szczególnym uwzględnieniem badań kulturoznawczych, gruntownie zna terminologię właściwą przede wszystkim dla nauk humanistycznych, w tym dla nauk o kulturze i religii. Zna i rozumie, na czym polegają badania naukowe prowadzone w ramach nauk humanistycznych. Ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach nauk o kulturze i religii z innymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, pozwalającą mu na integrowanie perspektyw dla nich właściwych. Absolwent posiada wiedzę, kompetencje oraz praktyczne umiejętności z zakresu zarządzania w obszarze kultury oraz funkcjonowania instytucji i organizacji kulturalnych. Absolwent posiada szeroką i ugruntowana wiedzę o człowieku jako twórcy i odbiorcy kultury, o społecznych funkcjach kultury, w tym o uwarunkowaniach dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Zna szczegółowo najważniejsze problemy kultury dawnej i współczesnej, z uwzględnieniem perspektyw filozoficznej, aksjologicznej, estetycznej. Ma wiedzę na temat wybranych zagadnień z zakresu literatury, sztuki, architektury, religii, muzyki i mediów, a także turystyki międzynarodowej. Posiada przy tym pogłębioną wiedzę dotyczącą historii i współczesności Kościoła oraz jego roli w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia Towarzystwa Jezusowego.

Podstawa ubiegania się o przyjęcie na kierunek

Prawo do ubiegania się o przyjęcie na kierunek, mają osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie lub studia równorzędne w kraju lub za granicą i posiadają dokument uprawniający do kontynuacji kształcenia na studiach wyższych, tj: dyplom ukończenia ww. studiów (tytuł zawodowy licencjata lub magistra albo równorzędny), albo inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w państwie, w którym został wydany, uznany za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą, chyba że został zwolniony na podstawie tych przepisów z postępowania nostryfikacyjnego, albo uznany, na podstawie umowy międzynarodowej, za równorzędny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia lub za uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakres kształcenia

Rekrutacja na studia w UIK odbywa się na kierunek. Wyboru zakresu dokonuje się w trakcie trwania studiów, w określonych przez Instytut terminach i zasadach. 
 
Zakresy kształcenia:
 
Sztuka: design, dyskurs i zarządzanie
Turystyka i komunikacja międzykulturowa: dyskurs i zarządzanie
 

Wybór zakresu kształcenia

Wybór zakresu kształcenia na Wydziale Filozoficznym

Sylwetka absolwenta

Absolwent zakresu kształcenia: Sztuka: design, dyskurs i zarządzanie 

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę:
  • jako specjalista z zakresu kultury artystycznej (obejmującej różnorodne aspekty sztuki i designu), w instytucjach zajmujących się problematyką ochrony oraz udostępniania dziedzictwa artystycznego, a także tendencjami na rynku sztuki i designu. Potencjalne miejsca pracy po ukończeniu tej ścieżki to m.in.: muzea i galerie sztuki, instytucje kulturalne i artystyczne, a także różnorakie ośrodki i firmy wymagające umiejętności współpracy ze społecznościami zajmującymi się sztuką, projektowaniem oraz działaniami kreatywnymi (np. z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi instytucjami i artystami);

  • jako animator, kreator oraz koordynator widowisk artystycznych i projektów z zakresu sztuk wizualnych, w ośrodkach wymagających umiejętności wspierania twórczej aktywności w zakresie sztuki i projektowania;

  • w redakcjach i innego typu działach zajmujących się promocją i krytyką twórczości artystycznej oraz działań projektowych - w tym m.in. jednostkach przygotowujących recenzje wydarzeń kulturalnych i artystycznych, omawiających trendy i dyskursy w teorii i praktyce artystycznej;

  • będzie przygotowany do podjęcia własnej działalności gospodarczej w zakresie animacji i doradztwa z obszaru sztuki oraz na rozwijania rynkowej działalności galeryjnej i antykwarycznej.

Inne przykładowe miejsca pracy to m.in.:

  • agencje interaktywne i reklamowe,
  • agencje artystyczne,
  • instytucje organizujące imprezy masowe,
  • instytucje kultury administracji publicznej. 
Absolwent zakresu kształcenia: Turystyka i komunikacja międzykulturowa: dyskurs i zarządzanie

Możliwa kariera zawodowa:

Absolwent tego zakresu może podjąć pracę:
  • w przedsiębiorstwach i firmach turystycznych zajmujących się obsługą międzynarodowego ruchu turystycznego;
  • w jednostkach administracji rządowej i samorządowej odpowiedzialnych za rozwój turystyki;
  • w centrach pielgrzymkowych;
  • w centrach informacji turystycznej;
  • w stowarzyszeniach łączności z Polonią;
  • w firmach jako organizator/koordynator  ds. organizacji i zarządzania imprezami turystycznymi;
  • w firmach jako organizator/koordynator  ds. organizacji i zarządzania imprezami o charakterze międzykulturowym;
  • w organizacjach specjalizujących się w zakresie komunikacji międzykulturowej (przy organizacji warsztatów, szkoleń);
  • w firmach i instytucjach branży turystycznej a także instytucjach życia gospodarczego, kulturalnego i społeczno-politycznego.

Zasady kwalifikacji

Kryterium kwalifikacyjnym na studia drugiego stopnia jest tzw. konkurs-ranking uwzględniający: 

  • ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub na dyplomie ukończenia studiów magisterskich - do 5 punktów;
  • średnią ważona ocen z całości studiów obowiązującą w uczelni, której dyplom jest brany pod uwagę w konkursie-rankingu – do 5 punktów.

Punkty rankingowe są obliczane według poniższego wzoru:

 Punkty rankingowe= Ocena na dyplomie +Średnia ważona ocen z całości studiów*

Szczegółowe warunki rekrutacji dostępne tutaj.

* W uzasadnionych przypadkach, gdy kandydat nie może przedstawić zaświadczenia ze średnią ważoną ocen otrzymuje za średnią 0 pkt rankingowych, ale jest dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego.