Kod | PSY-SD |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Szkoła Doktorska UIK |
Dziedzina/dyscyplina naukowa | Psychologia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Szkoła Doktorska |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 2 |
Czas trwania | 8 semestrów (4 lata) |
Adres komisji rekrutacyjnej | rekrutacja@ignatianum.edu.pl |
Adres WWW | https://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja |
Wymagany dokument |
Informacje o kierunku
- Studia są prowadzone w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
- Program studiów
- Opłata rekrutacyjna - 150 zł
- Czesne: studia bezpłatne
- Tryb odbywnia zajęć: Zajęcia odbywają się w układzie tygodniowym jak i w formie zblokowanej (zwłaszcza w przypadku wykładowców spoza UIK)
Przydatne informacje
- rekrutacja krok po kroku
- terminarz rekrutacji
- wymagane dokumenty
- warunki rekrutacji
- strona Szkoły Doktorskiej
Szczegółowy opis i cel kształcenia dla dyscypliny psychologia
Głównym celem kształcenia w Szkole Doktorskiej, w ramach dyscypliny psychologia jest nabycie przez doktoranta umiejętności umożliwiających mu prowadzenie badań naukowych w obszarze psychologii oraz przygotowanie pod opieką promotora rozprawy doktorskiej i uzyskanie stopnia doktora. Zajęcia w Szkole Doktorskiej mają umożliwić doktorantom zdobycie wiedzy w obszarze psychologii, uwzględniającej najnowsze osiągnięcia psychologii światowej i krajowej, aktualne paradygmaty badawcze oraz metodologię prowadzenia badań naukowych. Celem kształcenia jest również dostarczenie odpowiedniej wiedzy i kompetencji umożliwiających pozyskiwanie środków na prowadzenie badań naukowych oraz ukształtowanie kompetencji społecznych zwiększających szansę na samodzielne prowadzenie badań naukowych w różnych instytucjach badawczych jak również kompetencji w zakresie współpracy w zespołach badawczych oraz kierowania zespołami badawczymi. Ponadto celem kształcenia jest dostarczenie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych do prowadzenia zajęć dydaktycznych na poziomie akademickim oraz prezentowania wyników badań na konferencjach naukowych jak również ich popularyzowania w społeczeństwie.
Sylwetka absolwenta, uzyskane kwalifikacje w ramach dyscypliny psychologia
Absolwent Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w zakresie psychologii posiada wiedzę o głównych nurtach i tendencjach rozwojowych naukowej psychologii na świecie, najważniejszych osiągnięciach badawczych i koncepcjach teoretycznych współczesnej psychologii oraz metodologii badań ilościowych i jakościowych w obszarze psychologii. Umie formułować pytania badawcze, definiować terminologię, stawiać hipotezy, dokonywać ich rozstrzygania w oparciu o metodologię badań psychologicznych. Posiada również wiedzę o uwarunkowaniach działalności naukowej, szczególnie w zakresie etyki prowadzenia badań psychologicznych oraz ich popularyzowania. Ponadto posiada wiedzę w zakresie prawnych i ekonomicznych aspektów prowadzenia naukowych badań psychologicznych.
Absolwent Szkoły Doktorskiej posiada umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające prowadzenie badań naukowych w obszarze psychologii oraz współpracę w zespołach badawczych. Ponadto zna nowoczesne, innowacyjne metody, koncepcje, narzędzia prowadzenia zajęć dydaktycznych w obszarze psychologii oraz upowszechniania wyników badań i potrafi je zastosować w praktyce. Posiada umiejętności umożliwiające aktywne uczestnictwo w dyskursie naukowym - krajowym i zagranicznym. Umie planować i realizować badania indywidualne oraz grupowe. Potrafi zadbać o własny rozwój i wspierać rozwój innych poprzez działalność dydaktyczną z wykorzystaniem nowoczesnej metodyki, technik i narzędzi edukacyjnych.
Gdzie kandydaci mogą zasięgnąć informacji na temat pozyskania promotora spośród pracowników UIK
Informacja o ewentualnych promotorach dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej została zamieszczona na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej. W przypadku szczegółowch pytań kandydaci proszeni są o kontakt mailowy z Kierownikiem Rady Ścieżki Kształcenia dyscypliny psychologia Panem prof. dr. hab. Władysławem Łosiakiem wladyslaw.losiak@ignatianum.edu.pl
Podstawy o ubieganie się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej
Do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęta osoba, która nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej i posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny określony w §30 i §31 określony w Rozporządzeniu w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661 t.j.).
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęty absolwent studiów pierwszego stopnia lub student, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich oraz nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej.
Zasady kwalifikacji
1. Do postępowania kwaliikacyjnego (konkursu) zostaną dopuszczeni jedynie kandydaci, którzy dokonali opłaty rekrutacyjnej oraz złożyli komplet dokumentów do siedziby Działu Spraw Studenckich, w wyznaczonym termninie.
2. W postępowaniu kwalifikacyjnym (konkursie) do Szkoły Doktorskiej, uwzględnia się następujące elementy:
a. osiągnięcia naukowe kandydata i jego aktywność naukową,
b. zainteresowania naukowe i plany badawcze kandydata,
c. wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.
3. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy:
a. zainteresowań naukowych kandydata, jego dotychczasowych osiągnięć naukowych związanych z zakresem planowanych badań naukowych,
b. przemyśleń dotyczących przyszłych badań naukowych planowanych przez kandydata i oczekiwanych ich wyników, celów tych badań oraz ich uzasadnień,
c. metodologii planowanych badań naukowych przez kandydata,
d. orientacji kandydata w literaturze naukowej dotyczącej tematyki i przedmiotu planowanej rozprawy doktorskiej.
4. Poszczególne elementy oceny kandydata znajdują się w Zasadach rekrutacji do Szkoły Doktorskiej w UIK.
5. Maksymalnie kandydat może uzyskać 105 punktów.
6. Beneficjenci programu ”Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 181 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zmian.), realizowanego do 31 grudnia 2019 r., otrzymują w postępowaniu kwalifikacyjnym maksymalną liczbę punktów przewidzianą za ocenę dotychczasowych osiągnięć naukowych kandydata i jego aktywności naukowej.