Szkoła Doktorska 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Nauki o kulturze i religii

Szczegóły
Kod NKR-SD
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska UIK
Dziedzina/dyscyplina naukowa Nauki o kulturze i religii
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Szkoła Doktorska
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Czas trwania 8 semestrów (4 lata)
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Adres WWW https://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Tura 1 (12.09.2024 00:00 – 21.09.2024 13:59)

Informacje o kierunku

  • Studia są prowadzone w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
  • Program studiów
  • Opłata rekrutacyjna - 150 zł
  • Czesne: studia bezpłatne
  • Tryb odbywnia zajęć: Zajęcia odbywają się w układzie tygodniowym jak i w formie zblokowanej (zwłaszcza w przypadku wykładowców spoza UIK)

Przydatne informacje

Szczegółowy opis i cel kształcenia dla dyscypliny nauka o kulturze i religii

Głównym celem kształcenia w Szkole Doktorskiej, w ramach dyscypliny nauki o kulturze i religii jest: nabycie przez doktoranta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych umożliwiających prowadzenie zaawansowanych badań naukowych; przygotowanie, pod opieką promotora, rozprawy doktorskiej, która pozwoli uzyskać stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie dyscypliny; kształcenie w szczegółowych zagadnieniach z dyscypliny, przede wszystkim takich jak: dziedzictwo kulturowe Polski i Europy, dziedzictwo kultury chrześcijańskiej, estetyka i sztuka, historia kultury, filozofia kultury i religioznawstwo, kultura literacka, cyberkultura, dialog międzyreligijny i komunikacja międzykulturowa, antropologia kulturowa; tworzenie środowiska naukowego doktorantów umożliwiającego realizację projektów naukowo-badawczych, których efektem będzie rozprawa doktorska; zdobycie przez doktorantów wiedzy o charakterze metodologicznym, historycznym i przedmiotowym z zakresu dyscypliny, jak również spoza niej, w stopniu umożliwiającym prowadzenie badań interdyscyplinarnych kluczowych dla rozwoju dyscypliny; wypracowanie u doktoranta umiejętności wieloaspektowego ujmowania problemów badawczych (teoretycznych i praktycznych); rozwój samodzielności naukowej doktoranta; budowanie kompetencji umożliwiających prowadzenie zespołowych badań przez organizowanie zespołów badawczych w kraju i za granicą; rzetelna ocena (ewaluacja) postępów naukowych doktoranta, mająca na celu wspieranie jego rozwoju naukowego; przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w upowszechnianiu wyników prowadzonych badań naukowych przez uczestnictwo doktoranta w konferencjach i sympozjach naukowych oraz podejmowanie działalności popularyzatorskiej. 

Sylwetka absolwenta, uzyskane kwalifikacje w ramach dyscypliny nauka o kulturze i religii

Absolwent Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie w dyscyplinie nauki o kulturze i religii: posiada wiedzę na temat metodologii badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych, zwłaszcza w zakresie wspomnianej dyscypliny; zna i rozumie główne nurty oraz tendencje rozwojowe w obszarze nauk o kulturze i religii; posiada wiedzę i zrozumienie fundamentalnych problemów związanych z rozwojem cywilizacyjnym i kulturowym; zna dorobek światowy, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe właściwe dla nauk o kulturze i religii; zna nowoczesne koncepcje, metody i narzędzia dydaktyczne oraz potrafi je stosować w praktyce; posiada wiedzę o uwarunkowaniach działalności naukowej, zwłaszcza w zakresie prawa i etyki; rozumie problemy ekonomiczne związane z uprawianiem nauki, realizacją i wdrażaniem badań naukowych oraz upowszechnianiem wyników działalności naukowej; posiada umiejętności pozwalające na aktywne uczestnictwo w dyskursie naukowym, krajowym i zagranicznym; potrafi planować i realizować badania indywidualne i zespołowe; dba o własny rozwój i wspiera rozwój naukowy innych przez działalność dydaktyczną z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technik i narzędzi; posiada niezbędne kompetencje społeczne umożliwiające pracę naukową oraz ocenę prowadzonych przez siebie badań naukowych; jest gotów do podejmowania odpowiedzialności za prowadzone badania naukowe w wymiarze indywidualnym i zespołowym, a także do podtrzymywania i rozwijania etosu badań naukowych.

Gdzie kandydaci mogą zasięgnąć informacji na temat pozyskania promotora spośród pracowników UIK

Informacja o ewentualnych promotorach dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej została zamieszczona na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej. W przypadku szczegółowch pytań kandydaci proszeni są o kontakt mailowy z Kierownikiem Rady Ścieżki Kształcenia dyscypliny nauki o kulturze i religii Panią dr. hab. Izabelą Kaczmarzyk, prof. UIK izabela.kaczmarzyk@ignatianum.edu.pl

Podstawa ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej

Do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęta osoba, która nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej i posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny określony w §30 i §31 określony w Rozporządzeniu w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661 t.j.).

W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęty absolwent studiów pierwszego stopnia lub student, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich oraz nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej.


Zasady kwalifikacji 

1. Do postępowania kwaliikacyjnego (konkursu) zostaną dopuszczeni jedynie kandydaci, którzy dokonali opłaty rekrutacyjnej oraz złożyli komplet dokumentów do siedziby Działu Spraw Studenckich, w wyznaczonym termninie.

2. W postępowaniu kwalifikacyjnym (konkursie) do Szkoły Doktorskiej, uwzględnia się następujące elementy:

a. osiągnięcia naukowe kandydata i jego aktywność naukową,
b. zainteresowania naukowe i plany badawcze kandydata,
c. wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem. 

3. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy:

a. zainteresowań naukowych kandydata, jego dotychczasowych osiągnięć naukowych związanych z zakresem planowanych badań naukowych,
b. przemyśleń dotyczących przyszłych badań naukowych planowanych przez kandydata i oczekiwanych ich wyników, celów tych badań oraz ich uzasadnień,
c. metodologii planowanych badań naukowych przez kandydata,
d. orientacji kandydata w literaturze naukowej dotyczącej tematyki i przedmiotu planowanej rozprawy doktorskiej.

4. Poszczególne elementy oceny kandydata znajdują się w Zasadach rekrutacji do Szkoły Doktorskiej w UIK.

5. Maksymalnie kandydat może uzyskać 105 punktów. 

6. Beneficjenci programu ”Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 181 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zmian.), realizowanego do 31 grudnia 2019 r., otrzymują w postępowaniu kwalifikacyjnym maksymalną liczbę punktów przewidzianą za ocenę dotychczasowych osiągnięć naukowych kandydata i jego aktywności naukowej.