Szkoła Doktorska 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Nauki o polityce i administracji

Szczegóły
Kod NPA-SD
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska UIK
Dziedzina/dyscyplina naukowa Nauki o polityce i administracji
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Szkoła Doktorska
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Adres komisji rekrutacyjnej rekrutacja@ignatianum.edu.pl
Adres WWW https://www.ignatianum.edu.pl/rekrutacja
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Tura 1 (12.09.2024 00:00 – 21.09.2024 13:59)

Informacje o kierunku

  • Studia są prowadzone w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
  • Program studiów
  • Opłata rekrutacyjna - 150 zł
  • Czesne: studia bezpłatne
  • Tryb odbywnia zajęć: Zajęcia odbywają się w układzie tygodniowym jak i w formie zblokowanej (zwłaszcza w przypadku wykładowców spoza UIK)
 Przydatne informacje

Szczegółowy opis i cel kształcenia dla dyscypliny nauki o polityce i administracji

Głównym celem kształcenia w Szkole Doktorskiej, w ramach dyscypliny nauki o polityce i administracji jest napisanie rozprawy doktorskiej w oparciu o indywidualny plan badawczy oraz realizacja programu kształcenia.

Program doktorski w dyscyplinie nauki o polityce i administracji został stworzony  z myślą o wszechstronnym przygotowaniu doktorantów do pełnienia zróżnicowanych ról społecznych i wyboru różnych ścieżek kariery zawodowej. Program opiera się na zajęciach dydaktycznych oraz indywidualnym planie badawczym doktoranta, będącym podstawą prowadzenia badań oraz uzyskania stopnia doktora. Zajęcia dydaktyczne w ramach programu doktorskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji podzielone zostały na przedmioty obligatoryjne oraz fakultatywne.

Zajęcia obowiązkowe dotyczą zagadnień, które są fundamentalne z punktu widzenia badań naukowych prowadzonych w dyscyplinie. Z kolei zajęcia fakultatywne uczestnicy programu mogą wybierać z oferty dydaktycznej całej Szkoły Doktorskiej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz profilem prowadzonych badań. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu absolwenci Szkoły Doktorskiej UIK, po uzyskaniu stopnia doktora, są przygotowani do różnych form kontynuowania kariery zawodowej.

Sylwetka absolwenta, uzyskane kwalifikacje w ramach dyscypliny nauki o olityce i administracji

Absolwenci programu doktorskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji są przygotowani do kontynuowania pracy naukowej i podjęcia zatrudnienia na uczelniach oraz  w instytucjach badawczych. Absolwenci mają również kompetencje niezbędne do pracy w administracji rządowej i samorządowej, organach partii politycznych, organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, a także w mediach. Uczestnicy Szkoły Doktorskiej będą też mogli podjąć pracę w charakterze analityka, doradcy, specjalisty oraz osoby kierującej pracą zespołową. Absolwenci posiadają również kompetencje do podjęcia działalności społecznej, a także politycznej i parlamentarnej, czyli kluczowych aspektów związanych z potrzebami społeczno-politycznymi państwa.

Gdzie kandydaci mogą zasięgnąć informacji na temat pozyskania promotora spośród pracowników UIK

Informacja o ewentualnych promotorach dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej została zamieszczona na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej. W przypadku szczegółowch pytań kandydaci proszeni są o kontakt mailowy z Kierownikiem Rady Ścieżki Kształcenia dyscypliny nauki o polityce i administracji Panem dr. hab. Mirosławem Lakomym, prof. UIK - miroslaw.lakomy@ignatianum.edu.pl

Podstawy o ubieganie się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej

Do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęta osoba, która nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej i posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny określony w §30 i §31 określony w Rozporządzeniu w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r. poz. 661 t.j.).

W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych, do Szkoły Doktorskiej może zostać przyjęty absolwent studiów pierwszego stopnia lub student, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich oraz nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej.


Zasady kwalifikacji 

1. Do postępowania kwaliikacyjnego (konkursu) zostaną dopuszczeni jedynie kandydaci, którzy dokonali opłaty rekrutacyjnej oraz złożyli komplet dokumentów do siedziby Działu Spraw Studenckich, w wyznaczonym termninie.

2. W postępowaniu kwalifikacyjnym (konkursie) do Szkoły Doktorskiej, uwzględnia się następujące elementy:

a. osiągnięcia naukowe kandydata i jego aktywność naukową,
b. zainteresowania naukowe i plany badawcze kandydata,
c. wyniki rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem. 

3. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy:

a. zainteresowań naukowych kandydata, jego dotychczasowych osiągnięć naukowych związanych z zakresem planowanych badań naukowych,
b. przemyśleń dotyczących przyszłych badań naukowych planowanych przez kandydata i oczekiwanych ich wyników, celów tych badań oraz ich uzasadnień,
c. metodologii planowanych badań naukowych przez kandydata,
d. orientacji kandydata w literaturze naukowej dotyczącej tematyki i przedmiotu planowanej rozprawy doktorskiej.

4. Poszczególne elementy oceny kandydata znajdują się w Zasadach rekrutacji do Szkoły Doktorskiej w UIK.

5. Maksymalnie kandydat może uzyskać 105 punktów. 

6. Beneficjenci programu ”Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 181 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zmian.), realizowanego do 31 grudnia 2019 r., otrzymują w postępowaniu kwalifikacyjnym maksymalną liczbę punktów przewidzianą za ocenę dotychczasowych osiągnięć naukowych kandydata i jego aktywności naukowej.